Imidžová X4-ka preskakuje facelift a v úplne novej generácií láka na športovejší temperament

Nové Á-čko prináša do hry nielen atraktívnejší dizajn, ale aj technológie nevídaných rozmerov
Trieda C omladzuje v rámci faceliftu svoje krivky a získava viaceré zásadné technologické inovácie

Súčasna generácia X4-ky nedodrží klasický medzigeneračný cyklus, keďže BMW už po 3 rokoch prichádza s úplne novou, v poradil druhou generáciou svojho menšieho SAV (Sport Activity Vehicle). To pochopiteľne vychádza z novej X3-ky, no a tentokrát ju nasleduje prakticky len pár mesiacov po jej príchode na trh.

Už tradične je podstatou X4-ky skosená silueta strechy, v najnovšom podaní sme však svedkami o čosi prísnejších, atraktívnejších a dovolím si tvrdiť aj zaujímavejších tvarov. Spredu sa novinka prakticky nelíši od modelu X3, zadná časť je však úplne iná – BMW vsadilo na podstatne užšie svetlá, ktoré dodávajú športovejší fíling. X4-ka si pritom medzigeneračne slušne prilepšila rozmermi – je dlhšia o 81, širšia o 37 a rázvor má väčší o 54 milimetrov. Naopak, výška klesla o 3 mm a zároveň svetlá výška ponúka slušných 204 milimetrov. V ponuke budú tri dizajnové vyhotovenia – xLine, M Sport a M Sport X.

V interiéri už zásadne zmeny neevidujeme, aj v prípade najnovšej generácie zdieľa iks-štvorka prakticky úplne všetko s X3-kou. Samozrejme, batožinový priestor je menší, no i tak ponúka slušných 525 litrov. Štandardom pritom bude pohon všetkých kolies xDrive a 8-stupňový automat. V úvode predaja bude novinka k dispozícii s dvojicou výkonnostných vyhotovení benzínového 2-litra – xDrive20i (135 kW / 184 k) a xDrive30i (185 kW / 252 k) a naftového štvorvalca – xDrive20d (140 kW / 190 k) a xDrive25d (170 kW / 231 koní).

Okrem toho pribudla nová športovo strihnutá verzia s dodatkom M40d, teda silný naftový šesťvalec s výkonom až 240 kW / 326 koní, 680 N.m a akceleráciou na stovku za 4,9 sekundy. Na “klasický” naftový 3-liter si ešte počkáme, nakoľko variant xDrive30d príde neskôr, rovnako tak benzínové vyhotovenie M40i s výkonom až 265 kW / 340 koní a 500 N.m. Okrem toho, čoraz viac sa stále šepká i o verzii X4 M, stále však ide len o nepotvrdené špekulácie. O približne 50 kilogramov ľahšia generácia si svoju autosalónovú premiéru odkrúti v Ženeve.

 

zdroj | BMW

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *