Najluxusnejšie SUV planéty uzrelo svetlo sveta a Rolls-Royce ním opäť posúva hranice luxusu

Nový A6-kový Avant to s podstatne dynamickejším zadkom hrá na štýlový Shooting Brake
Ženeva 2019 mojimi očami? Plejáda nových Mercedesov, najdrahšie auto sveta a všade elektrina

To, že Rolls-Royce chystá uviesť na trh športovo-úžitkové vozidlo sa vedelo už pár rokov, rovnako tak už nejaký ten piatok vieme, že hovoriť si bude Cullinan. V uplynulých hodinách vôbec prvé SUV značky uzrelo svetlo sveta a okamžite ho môžeme označiť za najluxusnejšie SUV planéty. Automobilka pritom dodáva, že nejde o žiadny výplod fantázie, ale vozidlo, ktoré si vyžiadal dlhoročný dopyt zo strany zákazníkov, a to, že prichádza až teraz je kvoli snahe docieliť čo najväčšiu dokonalosť.

Cullinan stojí na hliníkovej platforme najnovšieho Phantoma, pričom ide o vôbec prvý Rolls-Royce s pohonom všetkých štyroch kolies. 2660-kilogramové SUV sa pýši rázvorom až 3295 milimetrov (až o 300 mm viac než má napríklad Bentayga) a celkovou dĺžkou 5341 milimetrov! Exteriérový dizajn je vskutku kontroverzný, nakoľko Rolls-Royce doslova implementoval na obrovskú karosériu typu SUV svoje tradične veľkolepé a honosné línie, či už ide o naozaj masívnu prednú masku, prepracované full-LED svetlá alebo výrazný C-stĺpik.

 

 

Rovnako sme svedkami i proti sebe sa otvárajúcich dverí, čo je v tejto triede nevídaný konštrukčný akt. Vozidlo si automaticky po odomknutí kľakne o 4 centimetre, značka pritom hovorí o veľkých ambíciách v teréne, kedže Cullinan má brodivosť až 560 milimetrov. Interiér sa nesie v znamení starej školy, nečakajte teda na prvý pohľad žiadnu záplavu obrazoviek, práve naopak. Plejáda prítomných technológii je zabalená do veľmi okázalej a aristokratickej formy. Nechýba však WiFi, head-up displej, špičkové multimediálne prostredie či digitálne budíky.

 V batožinovom priestore, ktorý pojme až 600 litrov sa nachádza výsuvný modul na sedenie. Ide o dve sedadlá a stredový bar, ktorými je možné dovybaviť vnútrajšok v rámci príplatkovej ponuky. Pod prednou kapotou sa v zmysle očakávaní nachádza 6,75-litrový dvanásťvalec dopovaný dvojicou turbodúchadiel. Výsledný vykon predstavuje 420 kW / 571 koní a 850 Nm. Automobilka v tlačovej správe neuvádza údaj o akcelerácii, vieme len to, že maximalna rýchlosť je limitovaná na hodnote 250 km/h.

Na výber bude hneď niekoľko režimov jazdy, kedy sa bude podľa podmienok upravovať nielen tuhosť riadenia a odozvy na pedále, ale i reakcie prevodovky či nastavenie stáleho pohonu všetkých štyroch kolies. Výroba nového Cullinana bude spustená v druhej polovici roka, k prvým zákazníkom sa táto luxusná krabica dostaví v závere roka. Cenové relácie začínajú na čiastke od cca 350-tisíc €, dá sa pritom predpokladať, že aj v tomto prípade pôjde o najpredávanejší model.

 

zdroj | Rolls-Royce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *